Aktuality

 

13. 3. 2023

Anglická družina – English club

The school English club runs twice a week - on Wednesday mornings and Thursday afternoons. During this time we will communicate English with children. Activities will alternate and we will try to engage the children in communication actively. Some children have already experienced speaking English in their kindergarten. Children listen and learn from each other, mixed age class is advantage.  Children can communicate both Czech and English during the day, approach the teachers with their requests, experiences, questions, talk to them, draw knowledge and skills from them, or "just" listen to them.

The task of our tutor will  not be only to look after the children, but mainly to get involed them in conversation and communication. Of course, educator communicates with children not only in the English club, but also during walks through nature and on further various occasions. English is gradually becoming a more natural part of children´s lives. They get used to English communication, receive phonetics of the foreign language, they get rid of fear of another language. Children learn how to act in a foreign language, how to communicate in everyday situations; they learn not just language skills that they "might be used someday", but those that they will use realistically and immediately. Children learn English in a non-violent and entertaing way.

We help each other with "body language" and by pointing at objects that we cannot  name  English yet. Above all, we are not afraid to speak.

 

6. 2. 2023

Den otevřených dveří spojený se zápisem nanečisto

  • 22. 2. 2023  od 15 do 18 hod., neprobíhá objednávací systém. Přijďte si vyzkoušet, s vašim budoucím prvňáčkem, jak bude vypadat zápis do 1. třídy dne 3. dubna 2023. Těšíme se na viděnou.

     

17. 1. 2023

EVVO – sčítání ptáčků

I letošním roce se naše škola aktivně účastnila sčítání ptáků. Ačkoli se prvňáčkům ani páťákům nepodařilo zahlédnout během hodinového pozorování ani jednoho ptáčka, přesto jsme si všichni pozorování velmi užili a vytvářeli i papírové ptáčky. Někteří žáci dokonce sledovali budky i prostřednictvím online přenosů.

Veronika Kelnerová

 

16. 1. 2023

Den otevřených dveří 18. 1. 2023 od 15 do 18 hod.

Rodičovské schůzky 19. 1. 2023.

Předání pololetního vysvědčení 31. 1. 2023, pololetní prázdniny vychází na pátek 3. 2. 2023.

 

20. 12. 2022

1. A v Praze

Dnes naši šikovní prvňáčci společně s Buddy kamarády z prvního ročníku střední školy navštívili vánoční zimní Prahu. Ráno se nás ujala paní průvodkyně. Prošli jsme pod Prašnou branou k Ovocnému trhu, kde nám paní průvodkyně vyprávěla legendu o kostlivci Vincencovi. Kolem Karolina jsme prošli až na Staroměstské náměstí, kde jsme se pod krásný vánočním stromečkem posilnili teplým čajem. Dále jsme zde viděli 28. křížů a velmi se nám líbil Orloj a pověst o Sněžibabě. Poté jsme se přes Karlův most přesunuli hladoví do McDonald’s, kde jsme doplnili síly a s radostí se vydali do Poslanecké sněmovny. Zde se nás ujal jeden z pracovníků, který si pro prvňáčky připravil zajímavé hledání pokladu. Žáci si prošli i běžně nepřístupné prostory sněmovny a s úsměvem na tváři se posadili na židle poslanců a ministrů a měli mnoho zvídavých otázek. Nakonec sladký poklad našli a tramvají jsme se všichni zpět vydali na vlak a vlakem zpět do Chrudimi.

Veronika Kelnerová

9. 11. 2022

Jak zachránit sýčky

Žáci 5. A pod vedením paní učitelky Taťány Krčálové vypracovali v rámci vyučování Ekoprojekt s názvem "Jak zachránit sýčky". Po zhlédnutí dokumentárního filmu žáci vedli rozhovor o záchraně sýčků a na závěr vytvořili koláž.

Veronika Kelnerová

 

21. 10. 2022

Volno

Ve dnech 24. - 28. 10. 2022 bude škola uzavřena.

24. - 25. 10. 2022 ředitelské volno / 26. - 27. 10. 2022 podzimní prázdniny/ 28. 10. 2022 státní svátek 

 

14. 10. 2022

Přednáška Černobyl

10. 10. 2022

Návštěva farmy v Srchu

S žáky první a šesté třídy jsme vpátek 7. 10. 2022 navštívili zvířecí farmu Srch u Pardubic. Zároveň jsme tímto žáky zapojili do tzv. Buddies programu. Tento program se týká spolupráce dětí různých věkových kategorií, kdy každý šesťák měl na starosti jednoho prvňáčka, na kterého po celou dobu výletu důsledně dohlížel a staral se o něj. Na farmu jsme přijeli v ranních hodinách a žáci se hned pustili do práce. Rozmočili staré pečivo, které naházeli do koryt prasátkům. Také nakrmili krávy, kozy, slepice a kachny. Menší bahno ve výběhu nikomu příliš nevadilo. Poté se žáci nasvačili. Následně rozbalili balíky sena, které hned statné kravky začaly okusovat. Nakonec si ještě žáci pohráli s pejsky a koťátky a poté jsme autobusem jeli domů.

Veronika Kelnerová

 

30. 9. 2022

Informace pro žáky a rodiče 5. a 9. ročníků

Důležité informace pro žáky a rodiče 5. a 9. ročníků týkající se volby střední školy jsou zveřejněny v následujícím dokumentu.

 

23. 8. 2022

Předběžné rozvrhy  22/23 - konce vyučování - ke stažení.

 

22. 8. 2022

Školní rok 2022/2023 začíná ve čtvrtek 1. 9. 2022 v 8:00 hod. Třída 1.A je umístěna v přízemí učebna B2.

Těšíme se na Vás.

 

19. 7. 2022

Změna ceny oběda

V uplynulém školním roce jsme cenu nezvyšovali, nyní jsme již nuceni.

Cena oběda: (účinnost od 1. 9. 2022)  7–10 let 32 Kč / 11–14 let 35 Kč / 15 a více let 38 Kč. 

Děkujeme za pochopení.

 

30. 6. 2022

Hezké léto

Přejem Vám hezké léto a děkujeme za projevenou důvěru v tomto školním roce. Těšíme se opět na Vás 1. 9. 2022.

 

30. 5. 2022

Exkurze Praha

V pátek 27. 5. 2022 jsme se sešli na vlakovém nádraží Chrudimi, odkud jsme vyrazili za slunečného počasí směrem na Prahu s přestupem v Pardubicích. Exkurze se zúčastnila většina žáků z 4. A, 5. A a 6. A. Po příjezdu do Prahy si nás na hlavním nádraží vyzvedla paní průvodkyně a vydali jsme se metrem na zastávku Hradčanská, odkud jsme pokračovali pěšky k Pražskému hradu a cestou jsme procházeli kolem budovy Ministerstva obrany. 

Před Pražským hradem nás čekala nezbytná bezpečnostní kontrola a po chvíli se před námi rozprostřela úchvatná Katedrála sv. Víta. Uvnitř byl příjemný chládek a dechberoucí výzdoba v tomto gotickém chrámu nás všechny ohromila. Kromě krásných vitrážových oken nás nejvíce zaujal pompézní náhrobek sv. Jana Nepomuckého. Poté jsme se přesunuli na výměnu hradní stráže, přes hlavní nádvoří hradu do Starého královského paláce, kde děti velmi zajímalo známé okno, ve kterém proběhla pražská defenestrace. Dále jsme skrze Zlatou uličku došli až k do Valdštejnských zahrad, kde sídlí nádherná budova Senátu ČR a děti velmi zaujala umělá krápníková stěna a jezírko s pestrobarevnými rybkami. 

Poté už se začaly hlásit naše žaludky a další naše kroky vedly na oběd do McDonald's, který děti vyhlížely již od svačiny na nádvoří hradu. Plně sytí jsme se vydali na pražskou náplavku, kde jsme již nedočkavě vyhlíželi loď Klára, se kterou jsme necelou hodinu pluli po Vltavě. Podpluli jsme pod Karlovým mostem, ze kterého jsme se ještě před chvílí dívali na krásné kulturní scenérie Hradčan a Pražského hradu. Na lodi bohužel začalo velmi silně pršet a na řadu přišly pláštěnky a deštníky, ve kterých jsme se vydali do židovského města. Do těchto částí Prahy už nás vedla druhá paní průvodkyně a poutavými příběhy o staropražských uličkách, Golemovi a různých dalších pověstech si získala pozornost žáků, kteří se i přes nepříjemný déšť o legendy Prahy velmi zajímali. Také nás zaujala Pařížská ulice, která je nejdražší v Praze a působí zde prodejny různých světových značek. V odpoledních hodinách jsme se ještě zastavili pod Orlojem, kde jsme se zájmem sledovali všech dvanáct apoštolů. Poté jsme viděli na dlažbě Staroměstského náměstí bílé kříže na připomenutí popravy 27 českých pánů v roce 1621. 

Poté už jsme dorazili na hlavní nádraží, kde jsme se s průvodkyní rozloučili, koupili něco malého k snědku do vlaku a teplý čaj. Vlakem jsme se dostali zpět do Chrudimi, kde už si žáky vyzvedli rodiče a někteří šli domů sami a tímto byla naše exkurze do Prahy ukončena. I přes nepřízeň počasí se nám v Praze líbilo. A nejenom, že jsme získali spousty nových zážitků, především jsme se dověděli mnoho nových informací a viděli spousty krásných památek. Už se těšíme na další exkurzi.

Veronika Kelnerová

 

27. 5. 2022

Inovace 

Nahradili jsme školní karty za čipy na klíče, nyní kdo ztratí kartu, pořídí si čip Kč 100,-. Věříme, že eliminujeme počty ztrácených karet.

 

26. 5. 2022

Chrudim za udržitelný svět

Žáci 8. a 9. třídy se zúčastnili akce Chrudim za udržitelný svět, která se konala v Klášterních zahradách. Žáci byli rozděleni do dvou týmů. V těchto týmech navštěvovali jednotlivá stanoviště, kde pro ně byly připraveny soutěžní otázky, které žáci plnili. Zároveň se dozvídali nové informace. Tým, který zvítězil, získal výhru 1 000 Kč a žáci vítězného týmu rozhodli, na jakou dobrou věc tuto finanční částku věnují. Žáci 9. A ZŠ Bohemia zvítězili a částku 1 000 Kč se rozhodli věnovat na nákup 10 000 litrů pitné vody pro potřebné účely.

Veronika Kelnerová

 

23. 5. 2022

Sportovní den dětí

Dne 1. 6. 2022 oslavíme den dětí jako tradičně sportem, budou pro děti připravené atletické disciplíny na stadionu MFK Chrudim.

 

19. 5. 2022

Škola v přírodě

Každý den měli žáci budíček v 7:00 hodin a poté byla venkovní rozcvička, hygiena a snídaně. Po snídani šly každý den jednotlivé třídy na výuku. Ve 12:00 hodin byl oběd a poté polední klid. V průběhu celé školy v přírodě sbírali žáci za splněné úkoly a hry soutěžní barevné rybičky. Také byla vyhlášena soutěž o udržení celotýdenního pořádku a úklidu na pokojích a celém areálu.

V pondělí byl příjezd autobusem do areálu a ubytování v penzionu Poslední míle. První den jsme se vydali k Milovskému rybníku, který je vzdálen asi 500 metrů od areálu a zde si žáci vyslechli pověst o místních vodních a lesních bytostech, které si šli následně postavit do lesa. Večerním programem byly deskové hry, malování, vycházka do lesa a sportovní hry. Děti měly možnost vlastního výběru ve večerním programu.

V úterý jsme vyrazili na výlet do Sněžného a celkem žáci tento den ušli úctyhodných 12 km. Úterní večer se hrálo na ukulele u ohýnku a  společně jsme zpívali.

Ve středu děti hrály šipkovanou v lese, kde hledaly poklad a soutěžily v různých úkolech a poznávaly rostliny a stromy. U krmelce vyjmenovávaly zvířata, která se do krmelce v zimě chodí najíst. V lese také hledaly velkého plyšového bobra Milouše, kterého jsme zde pro ně s kolegyněmi ukryly. V poledním klidu byli žáci rozděleni do týmů podle barev a kreslili a vytvářeli týmové erby a znaky. Ty souvisely s večerním programem, kde se hrála hra Ocáskovaná, která děti velmi bavila. Pod mikroskopem také měly možnost sledovat nasbíraný hmyz a rostliny, které našly přes den na výletě.

Ve čtvrtek byl výlet do cukrárny u obce Blatiny, kde jsme ochutnali limonádu a zmrzlinu. Po cestě žáci hráli týmové hry (např. chůze se zavázanýma očima apod.). Při těchto hrách se žáci společně navzájem poznávali. Po večeři jsme vyhodnotili celotýdenní soutěž a  vydali se k táboráku opékat buřty, hráli na ukulele a zpívali. Dále byla zahájena závěrečná diskotéka a večer se šlo spát.

V pátek po snídani jsme vyhodnotili celotýdenní úklid a poté byl odjezd zpět do Chrudimi.

Veronika Kelnerová

 

18. 5. 2022

Focení tříd

Focení všech tříd základní školy proběhne 26. 5. 2022.

 

9. - 13. 5. 2022

Škola v přírodě & sportovní kurz

 

5. 5. 2022

Den Matek

Setkání budoucích prvňáčků

od 16:00 hod. na zahradě školy, ve škole.

 

5. 4. 2022

Zápis do 1. třídy školního roku 2022/ 2023 - rozhodnutí

Výsledky naleznete 6. 4. 2022 zde https://zakladniskola.bohemia-chrudim.cz/o-skole/zapis. Děkujeme zúčastněným, velmi si Vašeho zájmu vážíme.

 

30. 3. 2022

Ukliďmě Česko

Leták žáků 5.A - ke stažení.

 

11. 3. 2022

Matematická soutěž

V pátek 18. 3. 2022 proběhne školní kolo matematické soutěže ,,Cvrček a Klokan", účastní se 2. - 9. A.

 

10. 3. 2022

Škola v přírodě: 

1. - 5. A, termín: 9. - 13. 5. 2022, Penzion Poslední Míle Milovy, leták

Sportovní kurz:

6.A a 8.A, termín: 9. - 13. 5. 2022, Penzion Poslední Míle Milovy, leták

 

9. 3. 2022

Školné

Od nadcházejícího školního roku 2022/2023 jsme jako škola museli sáhnout k nepopulárnímu kroku – zvýšení školného o 1 500 Kč za školní rok.

Dopis ředitele školy.

Děkujeme za pochopení.

 

18. 2. 2022

Smysly zvířat – přednáška

V rámci projektu EVVO se ve středu 23. února v tělocvičně na ZŠ Bohemia bude konat přednáška Smysly zvířat. Přednášku zajišťuje Obora Žleby.

 

8. 2. 2022

Lyžařský výcvikový kurz 

Termín: od 13. 3. do 18. 3. 2022
Místo pobytu: Penzion Mileta, č. p. 152 velká Úpa – Pec pod Sněžkou, http://www.penzion-mileta.cz/
Lyže: sjezdové a běžecké
Cena: 3.000 Kč (ubytování, pitný režim, stravování a doprava), cena skipas: cca 2500 Kč (peníze si děti vezmou s sebou).

Platbu 3000 Kč zašlete na účet školy 2400793045/2010. Do zprávy pro příjemce napište příjmení žáka a LVK.

 

17. 1. 2022

Sčítání ptactva

Ve dnech 7. - 9. 1. 2022 jsme se zúčatnili sčítání ptactva.

Odkaz na výsledky sčítání

17. 12. 2021

PF 2022

 

9. 12. 2021

Ředitelské volno

Vážení žáci, rodiče, zaměstnanci školy, na dny 20. 12. 2021 – 22. 12. 2021 je podle § 24 odst. 2 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon) z organizačních důvodů vyhlášeno ředitelské volno (nepříznivá epidemická situace ve škole – větší množství pozitivních záchytů při testování, třídy v karanténě, velké množství žáků, pedagogů, vychovatelů a asistentů v pracovní neschopnosti nebo karanténě).

V těchto dnech bude přerušen také provoz školní družiny a školní jídelny (obědy jsou hromadně odhlášeny).

Věřím, že toto opatření přispěje ke zlepšení celorepublikové situace a průběh ve školách bude po Novém roce již bez omezení.

Ředitel školy

 

18. 11. 2021

Přednáška Galapágy

V pondělí 13. 12. 2021 se bude na základní škole konat přednáška pana Bubáka o Galapágách.

Pan Bubák je známý český cestovatel, spisovatel, polárník, dobrodruh a fotograf. Je autorem cca 10 knih. Vystudoval České vysoké učení technické v Praze. Za svůj život procestoval cca 160 států světa. Navštívil také Arktidu a Antarktidu. Je prvním Čechem, který došel na severní a jižní pól pěšky. Ve známost vešel svou přednáškovou, fotografickou a publikační činností. Publikuje v českých i zahraničních časopisech. Přednášel delší dobu i na základních školách, tudíž s tímto typem přednášek má velké zkušenosti. Jeho prvním a již vyprodaným dílem je kniha „Doteky konců světa“, v níž pozval čtenáře na výpravu do oblastí nedaleko pólů, do Arktidy a Antarktidy,
Jako jeden z mála lidí na světě získal statut profesionálního „tour leadera“ (průvodce turistů) pro Himálaj, Nepál a Tibet.
Jeho láska k těmto zemím ho dovedla k založení „Česko-nepálské společnosti“ se zaměřením na pomoc nepálskému školství. V poslední době se více zaměřuje na duchovní vývoj člověka, naší planety i celého lidstva. Klade si hlubší otázky po smyslu lidské existence a snaží se na ně odpovídat.

Ostrovy zrozené z ohně – Galapágy
Neuvěřitelná cesta lodí ve východní části Tichého oceánu asi 1000 km západně od pobřeží Ekvádoru. Ostrovy jsou proslulé endemicky žijícími zvláštními druhy zvířat, např. prehistoricky vyhlížejícími ještěry, leguány nebo obřími želvami, tučňáky, lachtany, ale i endemickou florou. Charles Darwin zde vytvořil v roce 1835 svou převratnou teorii o vývoji druhů. Galapágy jsou názornou ukázkou destruktivního zásahu člověka do nedotčené přírody.

 

16. 11. 2021

Covid a karantéta třídy

Obecné informace - ke shlédnutí.

Covid ve školách - leták.

Rodiče o karanténě informujeme i my především e-mailem, případně telefonicky.

 

16. 11. 2021

Vánoční jarmark

Na vánoční jarmark se už pečlivě připravují žáci 3.LH pod dohledem paní učitelky Ježkové. Děti z chrudimských i blízko okolních mateřských škol se mohou těšit na vánoční atmosféru. Vánoční jarmark proběhne ve středu 1. 12. 2021.

 

25. 10. 2021

Projektový ekologický týden ,,Voda nás spojuje"

V týdnu od 11. 10. do 15. 10. 2021 jsme se ve škole učili ve věkově smíšených skupinách. Proběhl ekologický týden projektu Voda nás spojuje, který podpořil Pardubický kraj. Dění můžete sledovat na Facebooku školyTisková zpráva projektu na portále EKO VÝCHOVA.

OFICIÁLNÍ STRÁNKY PROJEKTU
Oficiální stránky projektu

 

21. 10. 2021

Informace pro žáky a rodiče 5. a 9. ročníků

Důležité informace pro žáky a rodiče 5. a 9. ročníků jsou zveřejněny v následujícím dokumentu.

 

11. 10. 2021

Sázíme lesy nové generace

V sobotu 16. 10. proběhne akce Sázíme lesy nové generace ve Slaťiňanech. Rádi bychom se do této akce zapojili jako škola. Sraz bude v 10:30 hodin u Švýcárny. Budeme rádi, když dorazíte. 

Odkazy: https://www.sazimelesynovegenerace.cz/den-za-obnovu-lesa/
https://www.facebook.com/lesycr.cz/

 

24. 9. 2021

Nejrychlejší Chrudimák

Každoročně máme zástupce běžců z naší školy. Najdeme Tě i letos po covidové pauze? Neváhej a zúčastni se! 29.9. před 15 hod. buď na značkách na stadionu! 

Pochlub se nám výsledkem a diplomem druhý den ve škole! Čeká Tě malá odměna!

Propozice

 

22. 9. 2021

Družina o ředitelském volnu

Vážení rodiče,
pokud máte zájem o školní družinu v pondělí 27. 9. 2021 (ředitelské volno), nahlaste se zítra v družině nebo na email pruchova.vera@bohemia.chrudim.cz. Družina bude otevřena při minimálním počtu 10 dětí a bez zajištění stravy.

 

20. 9. 2021

Jablkobraní

Srdečně zveme žáky a rodiče na tradiční akci ,,Jablkobraní" 30. 9. 2021 od 16 do 18 hod. na zahradě školy.

Leták.

 

30. 8. 2021

Informace k zahájení školního roku 2021/2022 - covid

Dokument

 

Jídelní lístek

Jídelní lístek na měsíc září je zveřejněn, můžete provést objednávky na www.e-jidelnicek.cz.

Všichni žáci, kteří se budou stravovat, musí pro nový školní rok vyplnit ,,Přihlášku ke stravě".

 

25. 8. 2021 

Třídy a učebny

1. A B7 1.p. Mgr. Ročková

2. A B3 přízemí Mgr. Tenková

3. A B2 přízemí Mgr. Pospíchalová

4. A B6 1.p. Mgr. Krčálová

5. A B5 1.p. Mgr. Kelnerová

6. A B9 1.p. Bc. Máselníková

7. A B8 1.p. Mgr. Poláchová

8. A B11 2.p. Mgr. Průchová

9. A B4 přízemí Mgr. Hůrská 


30. 3. 2021

Nové telefonní číslo

Zrušili jsme pevnou linku a nyní jsme mobilní na novém čísle: 603 975 885.

 

10. 3. 2021

3D tisk na Bohemce

Ani při distanční výuce škola Bohemia nezahálí. Využili jsme možnosti a zapojili se do celorepublikového programu Průša 3D tiskárny do škol. Školní koordinátoři již absolvovali školení, tiskárna je sestavená a připravená pro zapojení do výuky. Konečně se můžeme pustit do zajímavé tvorby. Pojďte do toho s námi a posílejte návrhy na zajímavé projekty, které bychom mohli uskutečnit.

 

9. 3. 2021

Projekt ,,Laboratoř přírodních věd" v realizaci

Úspěšně nám byl vydán právní akt na předložený projekt ,,Laboratoř přírodních věd", který jsme si sami zpracovali. Hlavní aktivity projektu jsou rozděleny dvou etap:

1. etapa: Vybavení laboratoře fyzikálními a chemickými učebními pomůckami

V rámci této etapy dojte k dovybavení laboratoře přírodních věd fyzikálními a chemickými učebními pomůckami. Do stávajících žákovských stolů v laboratoři budou zabudovány moduly demonstrační fyzikální. Dále budou pořízeny žákovské sady nezbytných pomůcek pro výuku. Pro předmět chemie budouzakoupeny nezbytné učební pomůcky.

2. etapa: Dovybavení laboratoře o nábytek, elektroniku a učební pomůcky pro přírodopis

V rámci této etapy dojte k dovybavení laboratoře nábytkem pro uložení učebních pomůcek, pylonovou tabulí na popisovače, novými moderními ergonomickými židlemi, dojde k úplnému zatemnění učebny a doplnění o moderní elektroniku (např. dataprojektor, ozvučení učebny, notebooky, včetně pokrytí wifi). Pro předmět přírodopis budou zakoupeny nezbytné učební pomůcky.

Číslo projektu: CZ.06.4.59/0.0/0.0/16_075/0015093

Realizace projektu: 1. 10. 2020 – 30. 6. 2022

Rozpočet projektu: 1 898 888 Kč

 

 

 

 

 
Školy Bohemia Chrudim

telefon +420 603 975 885

 e-mail  sekretariat@zakladniskola.chrudim.cz

 adresa Palackého třída 47, 537 01 Chrudim