Bezpečný internet

 

Bezpečný internet ve škole: školní síť má omezené přístupy na webové stránky. Stránky nevhodné pro děti a mladistvé jsou ZAKÁZANÉ.

Bezpečné užívání internetu – pravidla pro děti

Nikdy nesděluj adresu svého bydliště, telefonní číslo, adresu školy, kam chodíš, místa kroužků, které navštěvuješ, jména a adresy rodinných příslušníků ani jejich telefonní čísla, někomu, s kým jsi se seznámil(a) prostřednictvím internetu, jestliže Ti to rodiče (nebo lidé, kteří se o Tebe starají) přímo nedovolí.

Pokud se neporadíš s rodiči, neposílej nikomu po internetu fotografii, číslo kreditní karty nebo podrobnosti o bankovním účtu a vůbec žádné osobní údaje.

Nikdy nikomu, ani nejlepšímu příteli, neprozraď heslo nebo přihlašovací jméno své internetové schránky nebo počítače.

Nikdy si bez dovolení rodičů nedomlouvej osobní schůzku s někým, s kým jsi se seznámil(a) prostřednictvím internetu. Doma musí bezpodmínečně vědět, kam jdeš a proč. I když Ti rodiče (nebo lidé, kteří se o Tebe starají) dovolí se s takovým člověkem sejít, nechoď na schůzku sám/sama a sejděte se na bezpečném veřejném místě.

Nikdy nepokračuj v chatování, když se Ti bude zdát, že se tam probírají věci, které Tě budou přivádět do rozpaků nebo Tě vyděsí. Vždy o takovém zážitku řekni rodičům (nebo lidem, kteří se o Tebe starají).

Nikdy neodpovídej na zlé, urážlivé, nevkusné nebo hrubé e–maily. Není Tvoje vina, že jsi tyto zprávy dostal/a. Když se Ti to stane, oznam to rodičům.

Nikdy neotvírej soubory přiložené k elektronickým zprávám (e–mailům), pokud přijdou od lidí nebo z míst, které neznáš. Mohou obsahovat viry nebo jiné programy, které by mohly zničit důležité informace a významně poškodit počítač.

Vždy řekni rodičům (nebo lidem, kteří se o Tebe starají) o všech případech nepříjemných, vulgárních výrazů na internetu. Totéž platí pro obrázky s vulgární tématikou. Jestliže některá webová stránka bude obsahovat upozornění, že je určena pouze pro dospělé nebo jen pro lidi od určitého věku, musíš to respektovat. Nevyhovuješ–li takovým kritériím, neotvírej stránku. 

Domluv se s rodiči na pravidlech používání internetu a poctivě je dodržuj. Především se domluv, kdy můžeš internet používat a jak dlouho.

Když Ti někdo bude nabízet na internetu něco, co zní tak lákavě, že se to nepodobá pravdě, nevěř mu – nebude to pravda.

Jestliže na internetu najdeš něco, o čem jsi přesvědčen, že je to nelegální, oznam to rodičům.

Bezpečné užívání internetu – pravidla pro rodiče

Nechte se dítětem poučit o službách, které používá, a ujistěte se o jejich obsahu. Tím zlepšete svou znalost internetu.

Nikdy svému dítěti nedovolte setkání o samotě s někým, s kým se seznámil na internetu, bez Vaší přítomnosti. Pokud k setkání svolíte, své dítě doprovoďte. Setkání by se mělo uskutečnit na veřejném místě.

Zajímejte se o internetové kamarády svých dětí stejně, jako se zajímáte o jejich kamarády ve škole.

Základem při komunikaci rodiče s dítětem je otevřenost. Při nepříjemných zkušenostech dítěte s děsivým obsahem nebo nepříjemným člověkem není řešením trestat dítě nebo mu dokonce bránit používat internet, ale poradit mu, jak se v budoucnu nepříjemným zkušenostem vyhnout. Jak se rodič při podobné situaci zachová, určuje, zda se mu dítě svěří i v budoucnu. Na místo s nevhodným obsahem se může dítě dostat zcela náhodou. Pro tyto případy neexistuje stoprocentní ochrana a vyplatí se spíše vychovávat dítě tak, aby si podobné skutečnosti interpretovalo způsobem odpovídajícím jeho věku, protože s dítětem nemůžete trávit všechen volný čas.

Riziko vstupu na stránku s nevhodným obsahem lze snížit jednak pomocí správného nastavení internetového prohlížeče, jednak prostřednictvím speciálních programů obsahujících nepřetržitě aktualizovaný seznam stránek pro děti nevhodných. Tyto programy bývají k dispozici zdarma.

Uvažujte o společné e–mailové schránce se svými dětmi.

Dávejte si pozor na soubory, které dítě z internetu stahuje a ukládá je na disk.

Sledujte, kolik času dítě u počítače stráví. Nepohybuje se ve světě virtuálních her častěji než na hřišti? Nepohybuje se víc na chatu a nekomunikuje s anonymními osobami (skrytými za chatovými přezdívkami) častěji než se svými kamarády? Nepozorujete u něj projevy připomínající závislost na chatování či počítačových hrách? Nedovolte, aby virtuální realita dítě příliš pohltila!

O radu při výchově dětí ke správnému užívání internetu můžete požádat pedagoga, psychologa či pracovníky internetových firem.

 

 


"Vždycky je důvod jít do školy."

(Sklepapán)

 

BLÍŽÍCÍ SE AKCE

6. 10. 2022 Dýňobraní na zahradě školy

Ředitelské volno 24. 10. a 25. 10. 2022

Podzimní prázdniny 26. 10. a 27. 10. 2022

 

 

 Školy Bohemia Chrudim

telefon +420 603 975 885

 e-mail  sekretariat@zakladniskola.chrudim.cz

 adresa Palackého třída 47, 537 01 Chrudim